Nasze ślady na Internecie. Anonimowość. Śledzenie użytkownika.

8-O
Bardzo wiele osób posługujących się komputerem nie zdaje sobie sprawy, że w Internecie nie ma anonimowości. Mówi się o tym w mediach, ale to nie dociera. Wciąż są osoby, którym się wydaje inaczej.  Niestety, musimy pogodzić się z faktem, że dosłownie każde nasze działanie w Internecie jest rejestrowane i zostawia po sobie nieusuwalne ślady. Chcemy, czy nie chcemy – zawsze pozostawiamy po sobie niechciane ślady.

Najbardziej oczywistym i najważniejszym śladem jest indywidualny i unikatowy numer IP. Na jego podstawie można nawet określić miejsce zamieszkania danej osoby.  Co prawda są aplikacje, które umożliwiają nam zmiany nr IP, jednak to również nie rozwiązuje sprawy.

Wielu dostawców Internetu oferuje nam zmienne IP. Niestety to tylko złudne wrażenie anonimowości oraz bezpieczeństwa. Trzeba wiedzieć,że adres IP zmienia się przy każdym nowym połączeniu z Internetem. Zatem jeśli jesteśmy połączeni przez dłuższy czas (kilka godzin) do Internetu, to stale mamy ten sam nr IP po którym można do nas dotrzeć. Ponadto, na żądanie stróży prawa dostawca internetowy ma obowiązek dostarczyć policji kto o jakiej godzinie miał przyznany określony numer IP.

Używając dowolnej przeglądarki do szukania rzeczy nas interesujących, pozostawiamy na swoim komputerze i na serwerach wielkich korporacji masę użytecznych wiadomości na temat naszej osobowości i naszych zainteresowań. O tym możecie przeczytać w jednym z ostatnich artykułów firmy Kaspersky Lab  ..